Pomegranate Fuit

← Back to the Portfolio

POMAGRANATE FRUIT

Pomegranate fruit. UK

You can display pomagranate fruit in your bedroom or West part of your home or bedroom to create the luck of having healthy children. The many seeds of pomagranae fruit is a symbol of fertility and conception (very good image for young couple wishing to have healthy children).

It is mentioned in the Bible. As for human qualities, the pomagranate fruit symbolized good deeds and knowledge.

For thousands of years, the pomegranate, a juicy red fruit with many seeds, has been a source of food and herbal medicines in the Near East and the eastern Mediterranean. Its many seeds made it a symbol of fertility, for out of one fruit could come many more. To the Romans, the pomegranate signified marriage.

Granátové jablko. Slovak

Obraz granátového jablka je vhodné umiestniť do spálne alebo do Západnej časti domova alebo spálne na vytvorenie a aktivizáciu štastia zdravých potomkov. Pre množstvo semienok, ktoré má granátove jablko vo svojom vnútri je považované za symbol plodnosti a počatia. (veľmi vhodný obraz pre mladu dvojicu, ktorá si želá mať zdravé deti).

Granátové jablko je spomenuté aj v biblii a symbolizuje dobré skutky a poznanie.

Už tisíce rokov je rajské jablko, šťavnaté červené ovocie s mnohými semienkami, zdrojom obživy a liečiteľstva Východu a oblasti Stredozemia a zároveň symbolom plodnosti. Pre Rímanov granátovej jablko je symbolom manželstva.


PURCHASE THIS IMAGE | OBJEDNAŤ OBRAZ


For final price please see VAT information in Sizes & Prices menu. For customers VAT registered and / or customers outside of European Union, VAT will not be applied.


Konečná cena za obraz závisí od toho, či ste plátcami DPH alebo VAT registrovaní v EU. Plátcom DPH v krajinách EU DPH neúčtujeme.

 

STANDARD 4:3

Standard 4:3
Images are printed on premium quality canvas.
Delivery time is 1 - 2 weeks.
(We will send you an invoice and PayPal payment link)
Sending
  • Filed under: * Feng Shui, Fruit